Generalny Urząd ds. Nadzoru nad Jakością, Inspekcją i Kwarantanną ChRL (AQSIQ) w dniu 9 listopada 2016 r. poinformował Ambasadę RP w Pekinie, iż polskie świeże jabłka zostały dopuszczone do eksportu na rynek chiński, co potwierdza także opublikowanie listy zatwierdzonych polskich sadów oraz pakowalni na stronie internetowej AQSIQ.
W bieżącym sezonie, zostały zarejestrowane i objęte stosownymi kontrolami przez Państwową Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa 453 sady oraz 135 pakowalnie.
Dopuszczenie eksportu z Polski do Chin świeżych owoców - jabłek stanowi zwieńczenie starań Głównego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa, Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Ambasady RP w Chinach, Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach oraz branży sadowniczej, które rozpoczęły się w sierpniu 2014 r. poprzez złożenie kwestionariusza wniosku wraz z obowiązującym opracowaniem pod kątem zasad produkcji oraz standardów ochrony przed szkodnikami i chorobami. Od czasu złożenia wniosku o dopuszczenie eksportu polskich jabłek na rynek chiński, pomiędzy Głównym Inspektoratem Ochrony Roślin i Nasiennictwa a Generalnym Urzędem ds. Nadzoru Jakości, Inspekcji i Kwarantanny Chin (AQSIQ), przy udziale Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, toczyły się intensywne negocjacje i odbywały się liczne spotkania. Na zaproszenie Głównego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa, w ramach toczącej się procedury, we wrześniu 2015 r. został przeprowadzony przez inspektorów chińskich pierwszy audyt polskiego systemu produkcji, z uwzględnieniem zasad nadzoru nad stanem fitosanitarnym sadów i ich ochroną przed agrofagami. Między innymi dzięki pozytywnym wynikom tego audytu, w dniu 20 czerwca 2016 r. został podpisany Protokół w sprawie warunków eksportu jabłek z Polski do Chin. W dalszej kolejności, w październiku 2016 roku został przeprowadzony przez chińskich inspektorów kolejny audyt w celu oceny sposobu wdrożenia przez Polskę wymogów fitosanitarnych ustanowionych w Protokole. Eksperci AQSIQ potwierdzili, że zapisy Protokołu zostały zrealizowane i wdrożone przez Państwową Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Wieloletnia tradycja uprawy jabłek w Polsce, wysokie standardy technologii uprawy, jak również wykorzystywanie metod integrowanej ochrony i integrowanej produkcji jabłek niewątpliwie przyczyniły się do pozytywnej oceny. W ich opinii, stosowanie powyższego systemu wpływa na wysoką jakość uzyskiwanego produktu, w szczególność poprzez zmniejszenie ilości zużytych środków ochrony roślin, a równocześnie wywiera pozytywny wpływ na środowisko naturalne.
Należy jednakże zaznaczyć, że zakończenie procedury w ciągu dwóch lat od złożenia wniosku należy postrzegać jako wielki sukces Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa, Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, polskiej służby dyplomatycznej, a także polskich przedsiębiorców i producentów. Jak wynika z informacji uzyskanych przez Ambasadę RP w Pekinie, jest to jak dotąd najszybciej przeprowadzony proces negocjacyjny dla dopuszczenia świeżych owoców lub warzyw do chińskiego rynku wśród wszystkich państw członkowskich UE.
źródło: piorin.gov.pl