Nowe przepisy „Ustawy o bezpieczeństwie żywienia i żywności” wprowadzają też obowiązek zapewnienia uczniom nieograniczonego dostępu do świeżej wody pitnej. Dotychczas stosowanie zasad zdrowego żywienia w placówkach oświatowych było dobrowolne.
Kuratorium Oświaty i wojewoda mazowiecki prowadzą cykl konferencji informacyjnych dla dyrektorów szkół na temat nowych wymogów ustawy o bezpieczeństwie żywienia. Uczestnicy konferencji zapoznali się z doświadczeniami Urzędu m. st. Warszawy który od 2006r. prowadzi program „Wiem, co jem”.
Konferencje „Wiem, co jem – jak wdrażać w szkole od 1 września 2015 r. nowe prawo w zakresie żywienia?” odbyły się w Ciechanowie, Radomiu, Płocku, Ostrołęce, Siedlcach i Warszawie. Prelegentami byli przedstawicie Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego, Mazowieckiego Kuratorium Oświaty w Warszawie, Urzędu m.st. Warszawy, Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Warszawie i stacji powiatowych oraz Zgromadzenia Ogólnego Krajowej Rady Spółdzielczości.
Błędy żywieniowe są przyczyną rozwoju licznych schorzeń, m.in.: otyłości, chorób układu sercowo-naczyniowego, cukrzycy czy nowotworów.
UNICEF podał dane z których wynika że w latach 2002-2012 procent dzieci z nadwagą w Polsce wzrósł z 7% do 17%.
Źródło: www.mazowieckie.pl