W dniu 9 stycznia 2018 roku odbyło się spotkanie w GIORIN z Głównym Inspektorem Ochrony Roślin i Nasiennictwa, Panem Andrzejem Chodkowskim, na którym został omówiony temat produkcji jabłek najwyższej jakości pozwalającej na eksport na odległe rynki, w której nie ma miejsca na przekroczone normy pozostałości środków ochrony roślin.
W spotkaniu udział wzięli: z ramienia Unii Owocowej prezes, Waldemar Żółcik, Hubert Woźniak, Jan Kołacz, Paulina Kopeć oraz Jacek Skoneczny. Związek Sadowników RP reprezentował Piotr Zieliński, laboratorium UO Technologia, Adam Jeznach, Fresh Mazovia Maciej Majewski, a KZPOIW, prezes Witold Boguta.
W dyskusji swoje zdanie wygłosili również między innymi Tadeusz Łączyński, Zastępca Głównego Inspektora, Agnieszka Sachajdak, Dyrektor Biura Nadzoru Fitosanitarnego i Współpracy Międzynarodowej oraz Joanna Tumińska, Biura Ochrony Roślin i Techniki.
W dyskusji organizacje biorące udział w spotkaniu przedstawiły swoje propozycje działań, które pozwolą produkować owoce bez przekroczeń pozostałości oraz z mniejszą ilością substancji wykorzystywanych do ochrony, aby sprostać stawianym przez rynek wymaganiom.
- Konieczność wprowadzenia obowiązkowych kontroli poziomu pozostałości.
-W przypadku wykrycia przekroczonych norm pozostałości i niedozwolonych substancji natychmiastowe wyciąganie konsekwencji
-Wzbogacenie etykiet środków ochrony o czytelny i jasny przekaz o możliwościach zastosowania, z czym nie można łączyć danej substancji i w jakim okresie dokładnie stosować dany preparat. Obecne etykiety zawierają często zbyt małą ilość informacji.
Inną kwestią, na którą zwrócono uwagę, to odpowiednie i rzeczowe informowanie o możliwościach i przeciwskazaniach użycia danego środka w punktach dystrybuujących preparaty.
Zgodnie wszyscy uczestnicy spotkania stwierdzili, że są potrzebne zdecydowane kroki, które zakończą niebezpieczne praktyki dla całej branży.
Wszelkie wykroczenia będą surowo piętnowane. Nie będzie tolerancji dla nieodpowiedzialnych zachowań.
Główny Inspektorat apeluje o zgłaszanie wszystkich gospodarstw, które produkują owoce z przekroczeniami pozostałości środków ochrony roślin.