UNIA OWOCOWA Stowarzyszenie Polskich Dystrybutorów Owoców i Warzyw     Słomczyn 80, 05-600 Grójec

W setną rocznicę niepodległości Polski oraz ważną dla Emiratczyków setną rocznicę urodzin szejka Zayeda, założyciela ZEA, chcemy pokazać szerokie możliwości współpracy gospodarczej i potencjał z którym Polska jedzie na Wystawę Światową w Dubaju. Polscy przedsiębiorcy są w awangardzie producentów technologii przyszłości, które będą motywem przewodnim EXPO 2020 - mówił podczas Polsko-Emirackiego Forum Biznesowego prezes PAIH Tomasz Pisula. Wydarzenie odbyło się dziś w Warszawie i zgromadziło blisko 150 przedsiębiorców z obu krajów.

Zjednoczone Emiraty Arabskie to druga największa gospodarka na Bliskim Wschodzie i główny partner handlowy Polski w regionie, z którym dodatkowo utrzymujemy dodatnie saldo handlowe. W zeszłym roku Polska wyeksportowała do ZEA towary o wartości 550 mln dolarów, a kupiła za blisko 200 mln dolarów. Nasze hity eksportowe na Półwysep Arabski to artykuły spożywcze, meble, a także środki czystości. Z kolei z Emiratów sprowadzamy przede wszystkim aluminium i sprzęt telekomunikacyjny (głównie smartfony). Jeśli chodzi o niehandlowy wymiar ekspansji, to kilka polskich firm, najczęściej liderów branż, dokonało w ZEA akwizycji lub otworzyło tam biura i sklepy. Możemy do nich zaliczyć m.in. Comarch, Grupę Nowy Styl czy Sunreef Yachts. W Polsko-Emirackim Forum Biznesowym bierze udział ok. 150 rodzimych i emirackich przedsiębiorców z branż IT, spożywczej, meblarskiej, medycznej, jachtowej czy chemicznej i mobility. Do Warszawy przyjechali również przedstawiciele rządu ZEA - minister rozwoju infrastruktury Abdallah Belhaif Al Nuaiami oraz minister bezpieczeństwa żywnościowego Mariam Al Muhairi.

Jak tłumaczył podczas Forum szef PAIH Tomasz Pisula, choć o wzroście gospodarczym ZEA wciąż decyduje sektor naftowy, kraj postawił na rozwój innowacji  - „Cztery lata temu Emiraty wprowadziły w życie Strategię Innowacji Narodowej. W związku z tym szansą dla Polski jest ekspansja w takich obszarach jak energia odnawialna, transport, edukacja, opieka zdrowotna, w tym telemedycyna, gospodarka wodna oraz eksploracja kosmosu”. Wyjaśnił, że jako organizator Expo 2020, Dubaj bardzo mocno akcentuje zwrot w kierunku technologii przyszłości i dlatego zrównoważony rozwój i mobilność stały się jednymi z tematów przewodnich Wystawy. Podkreślił, że od przyszłego roku przedsiębiorcy znad Wisły będą mogli „przygotować grunt” pod EXPO i wejść na rynek ZEA przy wsparciu PAIH - „Już 19 listopada ruszy nabór do grantowego programu Agencji - Polskie Mosty Technologiczne. Tym razem do konkursu zapraszamy innowacyjne MŚP planujące ekspansję do ZEA i Kenii. Każda zakwalifikowana firma otrzyma wsparcie w formule de minimis o wartości 200 tys. zł.”

- Siła polskiej gospodarki opiera się w dużej mierze na polskich firmach. Aby stale się rozwijały  muszą w większym stopniu eksportować i inwestować poza Europą. Tylko w ten sposób zbudujemy  na świecie silną markę Made in Poland. Teraz jest na to najlepszy czas. Mamy stabilną gospodarkę, co potwierdzają niezależne zagraniczne i krajowe instytucje oraz szereg instrumentów rządowych pomagających wyjść rodzimym firmom na zewnątrz. Z pewnością przyczyniają się do tego takie wydarzenia jak fora gospodarcze, czy Wystawy Światowe. To miejsca nawiązywania relacji biznesowych i pozyskiwania nowych partnerów. Cieszymy się, że Polska Agencja Inwestycji i Handlu pomaga polskim firmom regularnie uczestniczyć w takich wydarzeniach na całym świecie  – powiedział wiceminister przedsiębiorczości i technologii Marcin Ociepa.

Jak zaznaczył minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski, ważnym aspektem polsko-emirackiej współpracy gospodarczej jest również sektor spożywczy - Dzisiejsze Forum to wyśmienita okazja do rozwoju wzajemnej współpracy w duchu win-win. Zapewniam o pełnym wsparciu budowy zrównoważonego partnerstwa ekonomicznego miedzy naszymi krajami. Sektor rolno-spożywczy stał się jednym z liderów polskiego handlu. Polska jest w stanie zaproponować produkty, dostosowane do zapotrzebowania emirackiego rynku, wyprodukowane zgodnie z najwyższymi standardami jakości. Jesteśmy znaczącym producentem żywności -  30% naszej produkcji rolnej trafia do odbiorców na całym świcie, gdzie cieszy się ich uznaniem.  Wielowiekowe tradycje, stare receptury i najnowsze technologie, w połączeniu z jednymi z najnowszych w Europie zakładów przetwórczych, dają gwarancje wysokiej jakości i dobrego smaku.

Tematy sesji dyskusyjnych Forum dotyczyły współpracy w najbardziej perspektywicznych branżach: zrównoważony rozwój, elektromobilność i smart-cities, a także spożywczej. Zaproszeni przez PAIH prelegenci reprezentowali m.in. producenta instalacji w sektorze OZE Horus-Energia, autora aplikacji mobilnej CityGuideTour EnviroSolutions, producenta jachtów Delphia, producenta drewnianych domów modułowych Unihouse czy Grupę Ursus. Kluczowym elementem spotkania były także rozmowy B2B.

Polsko-Emirackie Forum Biznesowe odbyło się 8 listopada w Warszawie. Współorganizatorami wydarzenia były Polska Agencja Inwestycji i Handlu i Ambasada Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Forum otrzymało Patronat Honorowy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

Polska Agencja Inwestycji i Handlu jest odpowiedzialna za przygotowanie udziału Polski w EXPO 2020. Komisarzem Generalnym Polskiej Sekcji jest prezes PAIH Tomasz Pisula. Od 2017 roku w Dubaju działa Zagraniczne Biuro Handlowe PAIH, które obsługuje zarówno polskich eksporterów, jak i potencjalnych inwestorów z ZEA. Uczestniczy również w przygotowaniach do EXPO.

 

Forum polsko emirackie 2018

 
źródło:paih.gov.pl
 

 

 

 • Bart-Ex
 • MAZOVIA GARDEN
 • Activ
 • FRUIT FAMILY
 • TWÓJ OWOC
 • Applex
 • PRIMA 2000
 • RAJ-FRUIT
 • ROXA
 • RAJPOL
 • SUNSAD
 • EUROSAD
 • GRUPA SKOWRONKI
 • HIT-POL
 • SADEX
 • NASZ SAD
 • Fruit-group
 • GRUPA GAIK
 • E.C.O Grupa

technologia laboratorium Grojec Patronat Unia Owocowa polagra

 

UNIA OWOCOWA
Stowarzyszenie Polskich Dystrybutorów Owoców i Warzyw

Adres:
Słomczyn 80
05-600 Grójec

Dane rejestrowe:
KRS: 0000371538
REGON: 142702485
NIP: 797 203 4964

Biuro:
Paulina Kopeć
Tel.  +48 22 101 26 84
Kom. 696 859 993
E-mail: biuro@uniaowocowa.pl

Prezes:
Arkadiusz Gaik
E-mail: biuro@uniaowocowa.pl
arekgaik@gmail.com

 

    "Podział zadań w Zarządzie Stowarzyszenia „Unia Owocowa”   

A./ Media (kontakty z mediami):
Do tej kategorii Zarząd przydzielił następujące osoby:

 1. Pan Arkadiusz Gaik - arekgaik@gmail.com
 2. Pan Sławomir Kędzierski - slawomir.kedzieski@uniaowocowa.pl
 3. Pan Hubert Woźniak - hubert.wozniak@uniaowocowa.pl

Serwis internetowy:

 1. Pan Robert Monarski – wsparcie merytoryczne - robert.monarski@uniaowocowa.pl
 2. Pani Karolina Małgorzata Gerlik – koordynator, realizacja, wykonawstwo - biuro@uniaowocowa.pl

Grupę wsparcia serwisu internetowego będą stanowić następujące osoby:

 1. Pan Bartosz Paciorek - bartosz.paciorek@uniaowocowa.pl
 2. Pan Hubert Woźniak - hubert.wozniak@uniaowocowa.pl
 3. Pan Janusz Kawęczyński - janusz.kaweczynski@uniaowocowa.pl
 4. Pan Adam Jeznach - adam.jeznach@uniaowocowa.pl

B./ Finanse + Biuro(Administracja):

Do tej kategorii Zarząd przydzielił następujące osoby:

 1. Pan Janusz Kawęczyński - janusz.kaweczynski@uniaowocowa.pl
 2. Pani Lidia Staszewska
 3. Pani Karolina Małgorzata Gerlik - biuro@uniaowocowa.pl

Wsparciem dla tej kategorii będzie Pani Zofia Skoniecka - zofia.skoniecka@uniaowocowa.pl

C./ Systemy Bezpieczeństwa Żywności

Do tej kategorii Zarząd przydzielił następujące osoby:

 1. Pan Adam Jeznach - adam.jeznach@uniaowocowa.pl
 2. Pan Konrad Zawadzki
 3. Pan Robert Monarski - robert.monarski@uniaowocowa.pl
 4. Pan Arkadiusz Gaik - arkadiusz.gaik@uniaowocowa.pl
 5. Pan Dominik Woźniak

D./ Grupy producenckie + organizacje w tym międzynarodowe

Do tej kategorii Zarząd przydzielił następujące osoby:

 1. Pan Hubert Woźniak - hubert.wozniak@uniaowocowa.pl
 2. Pan Sławomir Kędzierski - slawomir.kedzieski@uniaowocowa.pl
 3. Pan Waldemar Żółcik - waldemar.zolcik@uniaowocowa.pl
 4. Pan Janusz Kawęczyński - janusz.kaweczynski@uniaowocowa.pl
 5. Pani Zofia Skoniecka - zofia.skoniecka@uniaowocowa.pl

CZŁONKOWIE STOWARZYSZENIA „UNIA OWOCOWA"

podpisanie um├│w mi─Щdzy pa┼Дstwowych
konfrerencja 2 pa┼║dziernik 2015 6
Prezydent Chin zajada si─Щ polskimi jab┼Вkami
18
DSCF3809
konferencja 2 październik 2015 4
UO-Technologia

FORMULARZ KONTAKTOWY

Unia Owocowa