Sektor rolno-spożywczy jest mocnym filarem polskiej gospodarki” – podkreślił minister i zwrócił uwagę, że – „jesteśmy znaczącym producentem rolnym w Unii Europejskiej. Zajmujemy I miejsce pod względem produkcji jabłek i pieczarek, II miejsce w produkcji żyta i ziemniaków, a III w produkcji cukru i rzepaku”. Szef resortu rolnictwa poinformował ponadto, że wstępne wyniki za 10. miesięcy pozwalają sądzić iż w roku 2013 wysuniemy się na III, a być może i na II miejsce w UE pod względem produkcji drobiu.
Jak podkreślił minister taki poziom produkcji sprawia również, że bardzo dobre tendencje utrzymują się również w zakresie międzynarodowej wymiany handlowej produktami rolno-spożywczymi.
Za osiem miesięcy 2013 roku wartość eksportu wyniosła 12,6 mld euro (wzrost o 12,7 % w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego), przy wartości importu 9,1 mld euro (wzrost o 3,4 % w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego) co dało dodatnie saldo wymiany w wysokości 3,5 mld euro (wzrost o 48 % w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego).
„To jedyny dział gospodarki, który przynosi tak pozytywne efekty w handlu zagranicznym” – stwierdził minister dodając, że – „według aktualnych prognoz dodatnie saldo w tej wymianie może osiągnąć na koniec roku wartość 4,8 do 5 mld euro, a wartość sprzedaży 18,5 do 19 mld euro”.
Szef resortu rolnictwa zwrócił przy tym uwagę na sytuację w tym zakresie w odniesieniu do naszych południowych sąsiadów – Republiki Czeskiej i Słowacji. Podkreślił, że negatywna kampania z jaką mieliśmy do czynienia w stosunku do polskiej żywności przyniosła wręcz odwrotny skutek. Dane za 8. miesięcy bieżącego roku wskazują, że utrzymuje się dynamika naszego eksportu rolnego do tych państw, przy jednoczesnym spadku importu do naszego kraju.
Minister poinformował również o bardzo dobrej atmosferze rozmów jakie przeprowadził w Moskwie. Uzgodniono, że każdy przypadek ewentualnych nieprawidłowości będzie szybko i indywidualnie badany i wyjaśniany. Ponadto zapadły decyzje dotyczące wzajemnego udziału, jako kraju partnerskiego w 2015 roku na targach „Złota Jesień” w Moskwie i „Polagra” w Poznaniu.
Interesująco rozwija się współpraca w zakresie budowy rynków hurtowych w Federacji Rosyjskiej.
Minister Stanisław Kalemba przedstawił także wyniki rozmów, jakie przeprowadził podczas wizyty polskiej delegacji pod przewodnictwem Premiera RP w Republice Południowej Afryki.
Rozmowy toczące się w Pretorii dotyczyły warunków dostępu dla naszych produktów na ten interesujący rynek, na którym utrzymują się wysokie ceny na żywność.
Szef polskiego resortu rolnictwa poinformował o otwieraniu się tego rynku na nasze produkty sektora mleczarskiego oraz o dużym zainteresowaniu pięciu firm eksportem drobiu do RPA.
Prowadzone na kontynencie afrykańskim rozmowy dotyczyły również możliwości rozwoju współpracy naukowej, w tym wymiany studentów.
Jak zwrócił uwagę minister Stanisław Kalemba Republika Południowej Afryki jest swoistego rodzaju oknem na pozostałe kraje kontynentu.
Źródło: minrol.gov.pl