W dniu 21 sierpnia br. odbyło się planowane spotkanie członków Towarzystwa Rozwoju Sadów Karłowych. Gospodarzem była Organizacja Producentów "Fruit Family", współorganizator spotkania.
Podczas spotkania omówione zostały zagadnienia związane z eksportem jabłek do ChRL. Zostały przedstawione informacje o możliwościach i warunkach eksportu naszych jabłek do Chin.
Produkcję jabłek w Chinach, przedstawił dr Michał Szklarz przedstawiciela firmy Adob (UP), który widział sady w Chinach i zapoznał z ich specyfiką uczestników spotkania. Problemy związane z eksportem jabłek do Chin wyczerpująco omówiła pani Agnieszka Sahajdak (PIORIN). Przedstawiciel Unii Owocowej pan Adam Jeznach opowiedział o sukcesach Stowarzyszenia na polu promocji polskich jabłek, m.in. w Chinach oraz Zjednoczonych Emiratach Arabskich - prowadzonych w ramach programu Europejskie Jabłka Dwukolorowe - Bicolored Apples from Europe.
Bardzo ciekawe było wystąpienie dr Bożeny Noseckiej (IERiGZ Warszawa) o sytuacji na naszym rynku jabłkowym. Według bilansu produkcji, zbiory jabłek w roku 2015 wyniosły około 4.0 mln, ton z czego 2.3 mln ton przerobiono na różne przetwory. Eksport jabłek w sezonie 2015/16 wyniósł ponad 900 tyś. ton, w tym poza Europę 35.0 tyś. ton (3.8 %). Bardzo różne były ceny eksportowanych jabłek, najwyższe w Zjednoczonych Emiratach Arabskich (0.65 eur/kg) a najniższe w Bośni i Hercegowinie oraz Serbii (0.21 - 0.24 eur/kg). W cenach skupu jabłek eksportowych zanotowano tendencję spadkową. W 2015 roku od maja do lipca ceny wyniosły średnio 1.80 zł/kg, rok później 0.80 zł/kg. Za jabłka przemysłowe, loco zakład, w miesiącach IX -XII 2015 roku płacono 0.40 - 0.50 zł/kg, a od początku 2016 roku do sierpnia 0.20 - 0.25 zł/kg.
W swoim wystąpieniu prof. dr hab Eberhard Makosz, szczególną uwagę poświęcił skutkom związanym ze wzrostem zbiorów jabłek w naszym kraju. Główny powód niskich cen skupu i spadek opłacalności produkcji jabłek. Po opłacalnych cenach skupu sprzedano do 20 % jabłek przemysłowych i najwyżej 50 % jabłek deserowych. W ostatnich 5 latach z krajowych i importowanych drzewek jabłoni założono około 25 000 hektarów sadów o wyższym poziomie produkcyjnym- powiedział profesor. Za kilka lat, kiedy drzewa wejdą w okres pełnego owocowania, zbiory jabłek mogą wynieść co najmniej 4.5 mln ton, a przy korzystnych warunkach atmosferycznych, nawet 5.0 mln ton. Potrzeby na jabłka deserowe wyniosą najwyżej 2.0 mln ton - dodał.
Profesor stwierdził że, aby uzyskać korzystne wyniki ekonomiczne, trzeba ograniczyć produkcję jabłek niskiej jakości a podnieść wysokiej jakości. Trzeba zdecydowanie poprawić jakość jabłek i zmienić odmiany na te poszukiwane na rynku. Produkcję trzeba dostosować do potrzeb i wymagań rynku, zwłaszcza zagranicznego.