Zasady rejestracji na potrzeby eksportu do państw trzecich są rozpisane w artykule 19a ustawy o ochronie roślin.
Zarówno w ust. 1 jak i w ust. 3 (co zawiera wniosek o rejestrację) jest odniesienie do wskazania konkretnego państwa trzeciego, do którego „towar” ma być eksportowany i w związku z tym, którego dotyczy rejestracja. Również do wniosku trzeba załączyć oświadczenie, że się zapoznało z warunkami eksportu do danego kraju – to też jest odrębne dla każdego kierunku/kraju (wymogi różnią się). Tym sposobem nie można się zarejestrować raz tylko trzeba się rejestrować na każdy kierunek odrębnie. Dla ułatwienia sobie działalności (Państwu i nam) przyjęliśmy rozwiązanie, że numer jest jeden tylko różni się oznaczeniem literowym kraju (np. VN – Wietnam, CN – Chiny, TH – Tajlandia). Wniosek o rejestracje może być złożony w każdym momencie, ale …
Ust. 11 stanowi o tym, że WIORiN przeprowadza kontrolę tylko u tych podmiotów wpisanych do rejestru eksporterów, którzy do 30 kwietnia danego roku zgłoszą, że będą (w danym roku) prowadzić działalność na dany kierunek eksportu (czyli uprawiać, pakować itp.). To trzeba zrobić każdego roku do 30.04 (powtarzać co roku) i wskazać kierunki (o ile jest się już na nie zarejestrowanym). To jest logiczne, żeby WIORiN mógł zaplanować nakład pracy i aby wszelkie kontrole i działania po stronie zainteresowanych i PIORIN zaczęły się od początku sezonu.
Tajlandia
W związku z faktem, że rynek Tajlandii został otwarty po zakończeniu bieżącego sezonu wegetacyjnego, na eksport ze zbioru ‘2019 będą mogły być przeznaczone wyłącznie owoce pochodzące od producentów oraz z pakowalni zarejestrowanych przez wojewódzkie inspektoraty przed tegorocznym sezonem na potrzeby eksportu jabłek do innych państw trzecich, a ich uprawa była kontrolowana i pozytywnie oceniona przez Inspekcję lub jednostkę certyfikującą. Szczegółowych informacji w zakresie warunków eksportu w tym aktualizacji wpisu do rejestru, udzielają jednostki terenowe Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa.
Więcj informacji pod poniższym linkiem:
http://piorin.gov.pl/gi-aktualnosci/tajlandia-nowym-kierunkiem-eksportu-polskich-jablek,320.html
Izrael
Na podstawie wymagań fitosanitarnych, uzgodnionych z organizacją ochrony roślin Izraela, poniżej przedstawiono warunki, jakie muszą zostać spełnione, aby owoce świeże - jabłka
mogły być eksportowane z Polski do Izraela. W związku z faktem, że rynek Izraela został otwarty po zakończeniu sezonu wegetacyjnego na eksport ze zbioru ‘2019, będą mogły być przeznaczone wyłącznie owoce pochodzące z miejsc produkcji zarejestrowanych i kontrolowanych na potrzeby eksportu jabłek do Chin.
Więcej na:
http://piorin.gov.pl/eksport-i-import/wykaz-przepisow-panstw-trzecich/izrael,art,24.html
Kolumbia
Główny Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa informuje, że pomyślnie została zakończona procedura analizy ryzyka dla polskich jabłek w eksporcie do Kolumbii.
Kolumbijski Instytut Rolnictwa (ICA) opublikował na swojej stronie internetowej importowe wymagania fitosanitarne dla tego produktu i niniejszym, eksport jabłek pochodzących z produkcji 2019 r. przez podmioty zarejestrowane oraz spełniające wymagania importowe Kolumbii jest już możliwy.
Główny Inspektorat zwraca uwagę na istotne warunki eksportu:
- konieczność rejestracji producentów jabłek (sady) oraz podmiotów zajmujących się przechowaniem /pakowaniem jabłek, zainteresowanych eksportem jabłek do Kolumbii, we właściwych wojewódzkich inspektoratach ochrony roślin i nasiennictwa najpóźniej do 10 stycznia roku rozpoczęcia uprawy i/lub przechowywania/pakowania,
- strona kolumbijska nie wymaga uzyskania zezwolenia importowego, towar powinien być zaopatrzony w świadectwo fitosanitarne,
- podmioty już zarejestrowane powinny każdego roku potwierdzić właściwemu inspektoratowi ochrony roślin i nasiennictwa chęć prowadzenia tej działalności w danym sezonie w terminie do dnia 30 kwietnia.
Szczegółowych informacji w zakresie warunków eksportu, również aktualizacji wpisu do rejestru, udzielają jednostki terenowe Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa.
źródło: PIORiN